• Om oss
    • Kontakt
    • Om Solörbioenergi
    • Styrelse & Ledning
    • FAQ
    • Kunskapsbank
    • Grävarbeten
    • Skötsel av din fjärrvärmeanläggning
    • Personuppgifter
  • Nyheter
  • Aktuellt
  • Investor relations
  • Lediga jobb
  • Driftinformation
  • Mina sidor
Solör Bioenergi
  • Fjärrvärme
    • Om fjärrvärme
    • Vår fjärrvärmeproduktion
    • Våra orter
  • Färdig värme
    • Färdig värme
    • Energikoncept
    • Ångpanna
  • Biobränslen
    • Om våra biobränslen
    • Pellets
    • Briketter
    • Energiåtervinning
  • Stadsnät/Fibernät
    • Om vårt Stadsnät
    • Anslut din fastighet
    • Utbyggnadsområden
  • Utility Solutions
    • Vatten, värme, kyla och energi
  • Vatten
    • Vatten för privatkunder
    • Danderyds kommun
    • Järfälla Kommun
    • Solna Vatten AB
  • Menu Menu

Vatten, värme, kyla och energi

Vårt mål är alltid att våra kunder ska få ut så mycket som möjligt av sina resurser. Så när vi arbetar med försörjning och distribution av vatten, värme och kyla utgår vi alltid från en nulägesanalys och ett cirkulärt helhetsperspektiv som inkluderar återvinning. Det gör att vi kan hitta alla utmaningar, förbättringsområden och möjliga synergier – och exempelvis se till att all spill- och överskottsvärme kommer till nytta.

Vi kan också designa, konstruera och projektleda anläggningar där antingen ni eller Solör Bioenergi blir ägare. Och då kan vi samtidigt hjälpa till med finansiella lösningar, samt att driva anläggningen. Dessutom kan vi garantera tillgänglighet, funktionalitet och kostnadsnivåer genom att ta funktionsansvar inom ventilation, vatten, avlopp samt elförsörjning och utrustning.

Vi på Solör Bioenergi har lång erfarenhet och expertis inom nordisk industri. Tack vare det kan vi hjälpa er att möta framtidens utmaningar i form av miljö- och lagkrav, skatter och energipriser samt råvarukostnader, kassaflödesförbättringar och driftsäkerhet.

Kontakt

Hans Viken | Försäljningschef
Tel: +46 730 87 76 29
E-post: hans.viken@solorbioenergi.com

Värme, kyla och vatten för industri och kommun

Vad än för problemställning ni har, har vi en lösning och ett förslag på hur vi kan ta er energi- och vattenförsörjning till nästa nivå.

Vi är specialister på att sköta den dagliga driften av era anläggningar samtidigt som vi garanterar ett resultat. Detta är vårt DNA och vårt sätt att kunna stödja er med tjänster som gör att ni kan fokusera på det ni kan bäst.

För industrier

Vi föreslår ständiga förbättringar och vi kan hjälpa er att konstruera en helt ny anläggning där vi också kan hjälpa till med finansieringslösningar.

För kommuner

Genom att lägga drift och underhåll av kommunens anläggningar för fjärrvärme, fjärrkyla, vattenrening eller dricksvattenproduktion hos Solör Bioenergi får man en partner som kan hjälpa kommunen att tillföra ett mångårigt kunnande och global expertis. När vi tar över drift och underhåll utbildar vi er personal till att sköta anläggningarna på samma sätt som vi gör globalt, där garantierna på leverans och funktion är nyckeln i vårt samarbete och för kommunens invånare.

Industriell värme, kyla och vatten

⇒ Industriellt vatten

⇒ Energieffektivisering

⇒ Drift och underhåll av försörjningssystem

⇒ Industriell värme & kyla

Kommunal fjärrvärme, kyla och vatten

⇒ Fjärrvärme och kyla

⇒ Kommunala vattensystem

När Solör Bioenergi kan skapa mest värde är när vi skapar en lösning anpassad för varje specifik kund och anläggning.  Här kan vi applicera vårt cirkulära tänk och genom att se helheten kan vi se till att knyta samman och optimera hela anläggningen där vi sköter energiproduktionen, designar nya anläggningar, återför produktionsspill och tar tillvara på spillvärmen när vi renar och minskar vattentillgången.

Samtidigt när vi underhåller och rengör processerna tar vi kontinuerligt fram nya förslag på hur vi kan hjälpa er att ytterligare sänka kostnaderna, höja effektiviteten, minska stilleståndet och optimera er anläggning från en miljösynpunkt.

Scroll to top